خانه / شیشه / شیشه پیرکس

شیشه پیرکس

شیشه پیرکس

شیشه پیرکس

پیرکس (با نام تجاری PYREX) مارکی است که توسط شرکت Corning Inc در سال 1915 برای خطی از شیشه های بوروسیلیکات شفاف ، با انبساط کم حرارتی که برای ظروف شیشه ای آزمایشگاهی و ظروف آشپزخانه استفاده می شود ، معرفی شد. بعداً گسترش یافت و شامل محصولات ظروف شفاف و عقیق ساخته شده از شیشه سودا-آهک بود.

کورنینگ دیگر ظروف آشپزخانه و ظروف شیشه ای مصرف کننده را تولید یا به بازار عرضه نمی کند. مارک های Corelle که در سال 1998 با نام Corning Consumer Products Company از شرکت Corning Inc منصرف شد و از زمان تغییر نام ، همچنان مارک پیرکس (همه حروف کوچک) را برای سودای معتدل خود مجوز می ده –

خط شیشه آهک از محصولات ظروف آشپزخانه برای بازار مصرف در ایالات متحده ، آمریکای جنوبی و آسیا فروخته می شود. در مناطق اروپا ، آفریقا و خاورمیانه ، مارک PYREX (تمام حروف بزرگ) دارای مجوز از International Cookware برای استفاده در محصولات شیشه ای بوروسیلیکات خود است. نام تجاری همچنین برای غیر برای چندین دهه ظروف آشپزخانه و وسایل آشپزی شیشه ای در مناطق مختلف.

تاریخچه

شیشه بوروسیلیکات اولین بار توسط شیمی دان و تکنسین شیشه آلمانی اتو شاتت ، بنیانگذار Schott AG در سال 1893 ، 22 سال قبل از تولید Corning با نام تجاری پیرکس ساخته شد. شات AG محصول را با نام “Duran” به فروش می رساند.

در سال 1908 ، یوجین سالیوان ، مدیر تحقیق در Corning Glass Works ، Nonex ، یک شیشه بوروسیلیکات با انبساط کم ، را برای کاهش شکستگی در گلوله های فانوس مقاوم در برابر ضربه و شیشه های باتری تولید کرد. سالیوان از شیشه بوروسیلیکات شات به عنوان دانشجوی دکترا در لایپزیگ آلمان مطلع شده بود. جسی لیتلتون از کورنینگ با دادن یک ظرف قابلمه به همسرش بسی لیتلتون که از ظرف باتری برش خورده Nonex تهیه شده است ، توانایی پخت شیشه بوروسیلیکات را کشف کرد. کورنینگ سرب را از Nonex حذف و به عنوان یک محصول مصرفی تولید کرد. پیرکس اولین بار در سال 1915 در جریان جنگ جهانی اول ، به عنوان یک آمریکایی-جایگزین Duran تولید شده است.

یک مدیر کورنینگ شرح زیر را در مورد ریشه شناسی نام “پیرکس” بیان کرد:

تاریخچه

کلمه PYREX احتمالاً یک کلمه کاملاً خودسرانه است که در سال 1915 به عنوان علامت تجاری برای محصولات تولید شده و تولید شده توسط Corning Glass Works ابداع شد. در حالی که برخی تصور می کردند که این ماده از یونان pyr و rex لاتین ساخته شده است ، ما همیشه این موضع را اتخاذ کرده ایم که هیچ فارغ التحصیل هاروارد مقصر چنین ترکیبی کلاسیک نخواهد بود. در واقع ، ما تعدادی مارک تجاری قبلی داشتیم که با حروف قبلی ختم می شدند. یکی از اولین محصولات تجاری که با مارک جدید فروخته شد ، یک صفحه پای بود و به منظور سرخوشی ، حرف r بین پای و شکل سابق وارد شده و کل ماده متراکم شده به PYREX بود.

در اواخر دهه 1930 و 1940 ، کورنینگ محصولات دیگری را با نام تجاری Pyrex معرفی کرد ، از جمله شیشه آهک سودا و مات برای کاسه ها و اجاق های پخت ، و یک سری مواد Pyrex Flameware برای استفاده در اجاق گاز. این شیشه آلومینوسیلیکات دارای رنگ مایل به آبی است که در اثر افزودن سولفات آلومینو ایجاد می شود. در سال 1958 بخش طراحی داخلی توسط جان بی وارد آغاز شد. او ظروف و نرم افزارهای پیرکس پیرکس را دوباره طراحی کرد. در طول سال ها ، طراحانی مانند پنی اسپارک ، بتی باو ، Smart Design ، TEAMS Design و دیگران در طراحی خط کمک کرده اند.

کورنینگ در سال 1998 خود را از شرکت محصولات مصرفی کورنینگ واگذار کرد (اکنون با نام تجاری Corelle شناخته می شود ) و تولید محصولات پیرکس مصرفی با آن همراه بود. صدور مجوز قبلی این نام برای Newell Cookware Europe همچنان ادامه داشت. فرانسه سازنده ظروف مستقر در شرکت Arc International در اوایل سال 2006 تجارت اروپایی نیوئل را به دست آورد  تا حق داشتن این برند را در اروپا ، خاورمیانه و آفریقا بدست آورد.

در سال 2007 ، آرک کارخانه پیرکس را در ساندرلند تعطیل کرد و تولید خود را به فرانسه منتقل کرد. کارخانه ساندرلند برای اولین بار ساخت پیرکس را در سال 1922 آغاز کرده بود  در سال 2014 ، شرکت آرک اینترنشنال واحد لوازم آشپزی بین المللی آرک را که تجارت پیرکس را برای صندوق احیا خود به شرکت آرورا کپیتال اداره می کرد ، فروخت. این تجارت اکنون به عنوان ظروف بین المللی آشپزی فعالیت می کند.

ترکیبات تشکیل دهنده

ترکیبات تشکیل دهنده

پیرکس شیشه ای شفاف قدیمی که توسط شرکت های Corning ، محصولات Pyrex شرکت Arc International و ظروف آزمایشگاهی Pyrex تولید می شود از شیشه بوروسیلیکات ساخته شده اند. طبق موسسه ملی استاندارد و فناوری ، بوروسیلیکات پیرکس از (به عنوان درصد وزن) تشکیل شده است: 4.0٪ بور ، 54.0٪ اکسیژن ، 2.8٪ سدیم ، 1.1٪ آلومینیوم ، 37.7٪ سیلیسیم و 0.3٪ پتاسیم.

طبق گفته عرضه کننده شیشه Pulles and Hannique ، بوروسیلیکات پیرکس از شیشه Corning 7740 ساخته شده و از نظر فرمول سازی معادل شیشه Schott Glass 8330 است که با نام تجاری “Duran” فروخته می شود. ترکیب هر دو نوع Corning 7740 و Schott 8330 به ترتیب 6/80٪SiO2 6/12٪ B2O3 4/2٪ NaO2 2/2٪ Al2O3 0/1٪ Cao 0/1٪ Cl 0/5٪ MgO و  داده می شود.

استفاده در تلسکوپ

شیشه بوروسیلیکات پیرکس به دلیل ویژگی های انبساط کم ، اغلب ماده انتخابی برای اپتیک بازتابنده در کاربردهای نجوم است.

در سال 1932 ، جورج الری هیل با چالش ساخت آینه تلسکوپ 200 اینچی (5.1 متر) برای پروژه رصدخانه Palomar موسسه فناوری کالیفرنیا ، به کورنینگ نزدیک شد. تلاش قبلی برای ساختن نوری از کوارتز ذوب شده با شکست خالی روبرو شده بود. آینه توسط کورنینگ در طی سالهای 1934–1936 از شیشه بوروسیلیکات ریخته شد. پس از یک سال خنک سازی ، که طی آن تقریباً در اثر طغیان از بین رفته بود ، جای خالی در سال 1935 تکمیل شد. اولین خالی اکنون در موزه شیشه ای کورنینگ قرار دارد.

مطلب پیشنهادی

فروش عمده شیشه لمینت

شیشه لمینت دارای خاصیتیه که در زمان ضربه و فشار در صورت شکسته شدن  به قطعات کوچکتر تقسیم میشه و در یک لایه با نام PVB فرو میریزه و همین مورد باعث ایجاد امینت میشه چون که شیشه پخش نمیشه.